AKP’li Nergis’e: Daha kaç kadın öldürülürse yeterli olur?

AKP’li Nergis’e: Daha kaç kadın öldürülürse yeterli olur?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis’in, “Öldürülen erkek sayısı bunun 12 katı. Biz sadece kadınları ifade ediyoruz da.” sözleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün hemen akabinde yeni bir tartışma başlattı.

Nergis’in sözlerini eleştiren Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin Ün, Nergis’in kadın-erkek kıyasını “absürt” diye nitelendirdi.

Ün, şahsi Twitter hesabında, “1 yılda öldürülen 300 kadını, kadın 1 bir vekil olarak abartılmaması gereken bir rakam olarak görmesi tam bir gaflet. Sayın Vekil, kaç kadın öldürülürse sizin nazarınızda yeterli istatistiğe ulaşmış oluruz acaba?” ifadelerini kullandı.
 

Sayın vekilin yaptığı kadın erkek kıyasının absürtlüğü bir tarafa,

1 yılda öldürülen 300 kadını, kadın 1 bir vekil olarak abartılmaması gereken bir rakam olarak görmesi tam bir gaflet.

Sn Vekil
Kaç kadın öldürülürse sizin nazarınızda yeterli istatistiğe ulaşmış oluruz acaba? https://t.co/KEC3z893Sz

— Sema Silkin Ün (@SemaSilkin) March 9, 2021
Katıldığı bir televizyon programında Türkiye’de kadınların erkeklere kıyasla daha az öldürüldüğünü, medyanın kadın cinayetlerini abarttığını iddia eden Nergis, “Medya bu işin alıcısı olduğu için çok kullanıyor. Kadına karşı şiddet olaylarını çok kullanıyor, çok haberleştiriyor. Bu da yanlış. Böyle bir algı yaratılıyor. Sanki Türkiye’de çok fazla kadın öldürülüyor.” demişti.

Kadın dernekleri “Daha çok mu ölelim?” diyerek Nergis’i eleştirmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir