AKP’li belediye başkanı görevden uzaklaştırıldı

Bir ev yangınına itfaiyenin geç müdahale ettiği gerekçesiyle İsa Özkan hakkında 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Karar Yargıtay tarafından onandı.

Malatya Valiliği mahkeme kararını Darende Kaymakamlığı’na tebliğ etti. Darende Belediye Meclisi, 23 Şubat 2021 tarihinde toplanarak, Belediye Başkan Vekili seçecek.

Edinilen bilgiye göre, 2009- 2014 yılları arasında Darende Belediye Başkanlığı görevinde bulunan İsa Özkan hakkında, bu ilk döneminde meydana gelen bir ev yangınına itfaiyenin geç gittiği gerekçesiyle dava açıldı ve mahkemenin verdiği karar Yargıtay tarafından onaylandı.

VALİLİK BAŞKAN VEKİLİ SEÇİLMESİ İÇİN TALİMAT VERDİ

Karar üzerine Malatya Valiliği, Darende Kaymakamlığı’na 18 Şubat 2021 tarihinde bir yazı göndererek, İlçe Belediye Meclisi’nin yeni başkanı seçme sürecini başlatması istendi.

Söz konusu yazıda, Darende Belediye Başkanı İsa Özkan’ın, Darende Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararıyla, “Görevi kötüye kullanma” suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildiği aktarıldı. Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi’nin de söz konusu kararı onadığı ve bu sebeple kararın kesinleştiği belirtildi.


Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Özkan hakkında tutuklama kararı verilmedi.

Yerel Yeni Malatya gazetesinin haberine göre Özkan, seçim dönemini aşmayan kamu hizmetinden yasaklandığı için, Darende Belediye Meclisi Başkan Vekili seçmesi için toplantıya çağrıldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) bir yetkili, meclisin seçeceği yeni başkanın, hakkında tutuklama kararı verilmeyen İsa Özkan’ın cezası süresince görev yapacağı, ceza süresinin tamamlanmasının akabinde Özkan’ın yeniden başkanlık görevine döneceği ifade edildi.

Özkan, AKP adayı olarak girdiği 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi’nde yüzde 50’ye yakın oy alarak Darende Belediye Başkanı olarak seçilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir