AKP kulislerinde yeni iddia: Albayrak parti yönetiminde görev alacak

AKP kulislerinde yeni iddia: Albayrak parti yönetiminde görev alacak

8 Kasım 2022’de Instagram hesabında “Görevden affını isteyen” eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yönetiminde görev alabileceği iddia edildi.

3 Mart’ta bir araya gelen AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli’nin parti yönetimleri ve kabinede muhtemel değişiklikleri müzakere ettiği belirtiliyor.

Bahçeli’nin 18 Mart’ta Olağan Kurultay’da merkez yönetim kurulunda “köklü”, başkanlık divanında ise “kısmi değişiklikler yapacağı”, Erdoğan’ın da partisindeki değişimi öncelikle merkez karar yönetim kurulu (MKYK) ve merkez yürütme kurulunda (MYK) yapacağı ifade ediliyor.

Cumhur İttifakı’nın yeni dönemine dair en çarpıcı iddia ise Beraat Albayrak’a dair. Buna göre Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa ettiği 8 Kasım 2020’den beri ortalıkta görünmeyen Albayrak, AKP MKYK’da görev alabilir. Erdoğan’ın kabinede köklü bir değişiklik yapacağına da dikkat çekiliyor.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; Erdoğan kabine değişikliğinde önce kurultayda parti yönetiminde köklü bir değişiklik yapmak istiyor. Kulislerde, eski başbakan Binali Yıldırım’ın “kabinede yer alabileceği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yardımcısı olacağı konuşuluyor.

ZİYA SELÇUK VE FAHRETTİN KOCA YENİ KABİNEDE OLMAYABİLİR

Kabinede değişmesi beklenen isimlerden birinin de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk olduğu kulislerde tartışılıyor. Erdoğan’ın yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında uzaktan eğitimin istenilen şekilde başarılı olamaması gibi sebeplerle Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna Selçuk’un yerine başka bir ismi getirmeyi düşündüğü belirtiliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da bakanlıktan azlini talep edeceği iddia ediliyor. Ancak Koca salgın dönemindeki çalışmaları sebebiyle Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’nda görevlendirilebilir.

Yeni kabinede milletvekilleri ile bakanlıklar arasındaki iletişimi güçlendirilmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi içinden isimlerin ağırlıklı olarak yer alacağına işaret ediliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir