AİHM, Ahmet Altan ve Murat Aksoy’un yaptıkları başvurularla ilgili kararını açıklayacak

AİHM, Ahmet Altan ve Murat Aksoy’un yaptıkları başvurularla ilgili kararını açıklayacak

Altan, 2017 yılında yaptığı başvuruda AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirileri yüzünden haksız yere tutuklandığı şikayetinde bulunmuştu.

Duruşma öncesi ön tutukluk kararının “keyfi” olduğu görüşünü savunan Altan, “savunması için gerekli soruşturma dosyasına ulaşamamasıyla savunma hakkının ihlal edildiğini” dile getirmişti.

2016 yılındaki darbe girişiminin ardından “fe.ö üyeliği” suçlamasıyla tutuklanan Altan, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS), özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5.maddesinin, ifade özgürlüğünün 10. maddesi, haklarının kullanımını kötü kullanılmasıyla ilgili 17 maddesi ile hakların kısıtlanmasının sınırlanmasıyla ilgili 18. maddelerinin Türkiye tarafından ihlal edildiği şikayetine bulunmuştu.

MURAT AKSOY’UN BAŞVURUSU

Murat Aksoy da, duruşma öncesi ön tutukluluk koşullarıyla ilgili 2017’de AİHM’e başvurmuştu.

Somut deliller olmadan ve keyfi bir biçimde tutuklandığı şikayetinde bulunan Aksoy, AİHS’nin 5. maddesi, 10. maddesi ve 18. maddesinin Türkiye tarafından ihlal edildiği şikayetinde bulunmuştu.

İstinaf Mahkemesi tarafından 2 yıl, 1 ay hapis cezası onanan Aksoy, daha sonra Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvuruda bulunmuştu. Anayasa Mahkemesi, 2019 yılında Aksoy davasıyla ilgili ihlal kararı vermişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir