AIDS kan tahlilinde anlaşılır mı?

Çağımızın ölümcül hastalıklarından birisi olan AIDS kan ve cinsel birleşme yoluyla bulaşan hastalıklardan biridir. AIDS olup olmadığını merak eden kişilerin AIDS kan testi ile anlaşılır mı sorusunu sormuş olmasından dolayı sizlere bu konu hakkında bilgi vermek istiyoruz.

AIDS kan tahlilinde anlaşılır mı?

Kızılay kuruluşuna bağışlanan kanların kuşkulu hallerde insanların AIDS benzer bulaşıcı rahatsızlıkları olup olmadığı bağışlanan kanların analizi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bağışlanan kanlar ELISA, IFA ve WESTERN BLOT testleri yardımıyla çözümleme edilir ve bireyin kanında AIDS virüsü olup olmadığı yapılan testler sayesinde anlaşılır. Çağımızda AIDS testi için en fazla kan örneklerinde meydana getirilen ELISA testidir. Ülkemizde de birçok kuruluş bağışlanan kanları bu test ile analiz etmektedir.

ELISA, IFA ve WESTERN BLOT testleri oldukça hassas ve duyarlıdır. Bilhassa da ELISA testi hemen her kişide virüsü tespit edebilmektedir. Bununla birlikte kimi romatoid artrit veya farklı olarak kimi etmenlerin olması durumunda yanlış neticelerde alınabilmektedir. ELISA testi olumlu akıbet verirse, sonuçtan emin güvenli olmak için western biot testi tatbik edilir. Bu teste pozitif yönde akıbet verirse AIDS rahatsızlığı kararlı olarak tanı edilmiş olur. Olumlu neticelerin sağlık bakanlığına bildirilmesi mecbur kılınmıştır. AIDS ölümcül bir hastalık olduğundan kesinlikle hastalığınızı ilgili merkezlere bildirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir