AFAD’dan deniz uyarısı: İnançlı yerler seçilmeli

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), boğulma olaylarına karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, “Sahillerde denize girmek için inançlı yerler seçilmelidir. Bilhassa baraj ve göllerin tabanları çoklukla bataklıktır. Bu üzere yerlerde suya girilmemelidir. Bataklık bizi tabana hakikat çekerek, boğulmamıza neden olabilir. Dalgalı ve rüzgarlı günlerde denize girmekten kaçınmalıyız. Çeken akıntı (RİP) olan yerlerde denize girilmemelidir “ tabirlerine yer verildi.

AFAD’tan yapılan açıklamada, mümkün boğulma hadiselerinin önüne geçmek için öncelikle tehlikeli ve cankurtaran olmayan sularda yüzülmemesi ve yüzmenin yasaklandığı yerlerde suya girilmemesi gerektiği aktarıldı.

Boğulma olayı yaşanması ihtimaline karşı birtakım kurtarma tekniklerinin bulunduğu vurgulanırken, şunlar kaydedildi:

“Kurtarma anında; bulunduğumuz yer ile suda boğulan kişi yakın aralıkta ise öncelikle şahsa uzun bir çubuk, ip ya da ipe bağlı can simidi, otomobillerin yedek lastiği üzere malzemeleri atarak ulaşmaya çalışmalıyız. Boğulan kişinin bulunduğu yer karaya uzak bir arada ise yanımıza can simidi alarak yüzmeli, boğulmakta olan kişinin can simidine tutunmasını ve yüzerek karaya çıkmasını sağlamalıyız. Boğulmakta olan kişiyi yüzü üst gelecek halde döndürmeli ve bileğinden ya da saçından tutarak karaya çekmeliyiz. Kişinin baş ve gövdesi düz bir çizgide olacak formda, mümkünse iki kişi ile karaya çıkarmalıyız.

“KURTARMA SÜREÇLERİNDE BU BAHİSTE EĞİTİMLİ BİREYLERİN VAZİFE ALMASI ÇOK ÖNEMLİDİR”

Boğulma olaylarında; kurtarma süreçlerinde yüzme bilen ve bu mevzuda eğitim görmüş bireylerin misyon alması çok kıymetlidir. Aksi halde kurtarıcının da boğulabileceğini unutmamalıyız. Boğulan kişi karaya çıkartıldığında; 112 Acil Davet Merkezi’ni aramalıyız, karaya çıkardığımız kişinin yaşamsal bulgularını değerlendirmeliyiz. Gerekli ise temel ömür dayanağına başlamalıyız.”