ABD’den Ukrayna’ya 820 milyon dolarlık yeni yardım paketi

ABD, Ukrayna’ya hava savunma sistemleri dahil 820 milyon dolarlık yardımpaketi açıkladı.

Pentagon‘dan yapılan yazılı açıklamada, “Bugün Savunma Bakanlığı, Ukrayna için 820 milyon dolarlık ek güvenlik yardımı yapacağını duyurdu. Bunun 50 milyon dolarlık kısmı, Liderin ABD envanterinden silah verme yetkisi kapsamındayken 770 milyon dolarlık kısmı ise Ukrayna Güvenlik Yardımı Teşebbüsü (USAI) kapsamında tedarik edilecek.” denildi.

Başkan Joe Biden idaresinin on dördüncü sefer ordusunun envanterinden Ukrayna’ya silah ve ekipman sağladığı belirtilen açıklamada, bu yardım paketinde ABD envanterinden Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemleri (HIMARS) için ek mühimmat olduğu kaydedildi.

Açıklamada, ayrıyeten şu ayrıntılara yer verildi:

“USAI kapsamında ise Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya Rus saldırganlığına karşı kendini savunmak için kritik yetenekler sağlayacak. Bu pakette şunlar bulunuyor: İki Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi (NASAMS); 150 bin 155 mm topçu mühimmatı ve 4 adet ek karşı topçu ateşi takip radarı.”

USAI kapsamında verilen silahların, savunma şirketlerinden satın alınarak tedarik edildiği aktarılan açıklamada, bu kapsamdaki silah ekipmanı için şirketlerle mukavele sürecinin işletileceği söz edildi.

Biden idaresi vazifeye başladığından bu yana, Ukrayna’ya yaklaşık 7,6 milyar dolarlık güvenlik yardımı sağladı.

Pentagon, bu yardımın 6,9 milyar dolarının Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana verildiğini tabir ediyor.