ABD Dışişleri: İran ile Doha’da ikinci bir görüşme olmayacak

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İran ile ABD ortasında Doha’da yapılan görüşmede Tahran idaresinin kendilerini “hayal kırıklığına uğrattığını” tabir etti.

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Price, İran’ın nükleer mutabakata dönme konusunun dışında taleplerde bulunduğunu, bu durumun İran’ın önemli ve samimi olmadığı manasına geldiğini söyledi.

ABD Lideri Joe Biden’ın bölge ziyareti sürecinde Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin İran ile ABD ortasında ikinci bir tıp görüşme için gayret harcadığına ait bir soruya cevap veren Price, “AB ortağımıza uğraşlarından ötürü müteşekkiriz fakat ikinci bir görüşme gündemde yok.” dedi.

Price, ABD’nin, 2015’te imzalanan ve 2018’de çekildiği Ortak Kapsamlı Aksiyon Planı (OKEP) olarak da bilinen İran nükleer mutabakatına dönme konusunda kararlı olduğunu yineledi. Lakin sözcü Tahran’ın şimdi bu kararlılığı göstermediğini ileri sürdü.

VİYANA’DAN DOHA’YA NÜKLEER MÜZAKERELER

İran’ın nükleer faaliyetleri konusunda OKEP olarak isimlendirilen muahede, 2015’te P5+1 olarak da bilinen Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunun 5 daimi üyesi (İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya) ve Almanya ile İran ortasında imzalanmıştı.

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın 2018’de ülkesini tek taraflı olarak mutabakattan çekmesinin akabinde İran’a yönelik ekonomik yaptırımlar tekrar uygulamaya konulmuştu. Bunun üzerine Tahran idaresi nükleer faaliyetlerine basamaklı olarak geri dönmüştü.

20 Ocak 2021’de vazifeye gelen Biden idaresi, kelam konusu muahedeye döneceklerini ve bu mevzuda görüşmeler yapmaya başlayacaklarını açıklamıştı.

OKEP’in yürürlüğe konulması için geçen yıl Avusturya’nın başşehri Viyana’da yine başlayan görüşmeler, Avrupa Birliği Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’ın tabiriyle “dış etkenler” nedeniyle 11 Mart’ta askıya alınmıştı.

Borrell’in 25 Haziran’daki Tahran ziyaretinde, varılan muahedeler çerçevesinde, nükleer muahedenin hayata geçirilmesi kapsamındaki görüşmelerin Katar’ın başşehri Doha’da sürmesine karar verilmişti. ABD ve İran tarafının dolaylı görüşmeleri, 28-29 Haziran’da gerçekleştirilmişti.