ABD: Cemal Kaşıkçı suikastının emrini Prens Salman verdi

ABD: Cemal Kaşıkçı suikastının emrini Prens Salman verdi

Amerikan istihbaratı (CIA) tarafından hazırlanan raporda, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine onay verdiği bilgisinin yer aldığı belirtildi. Reuters’ın konuştuğu ABD’li yetkilere göre, raporun bugün açıklanması bekleniyor. 

Reuters’ın konuştuğu ABD’li yetkilere göre, CIA’in hazırladığı rapor Suudi Veliaht Prensi Bin Salman’ın Kaşıkçı cinayetinde onayı olduğunu, muhtemelen suikast emrini de kendisinin verdiğini ortaya koyuyor. Raporun bugün açıklanması bekleniyor.

‘SUİKAST EMRİNİ DE PRENS SALMAN VERDİ’ 

Reuters’ın, raporun içeriğine hakim olan dört ABD’li yetkiliye dayandırdığı haberine göre, büyük ölçüde Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) katkılarıyla hazırlanan raporda Suudi prensin suikastı onayladığı ve muhtemelen suikast emrini de kendisinin verdiği sonucuna varıldı.

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden, çarşamba günü yaptığı açıklamada raporu okuduğunu ve yakında Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmeyi umduğunu söylemişti.

‘RİYAD’LA İLİŞKİLERİ YENİDEN HİZAYA GETİRME AJANDASI…’

DW Türkçe’nin haberine göre, söz konusu raporun açıklanması Biden’ın kendisinden önceki dönemde insan hakları ihlalleri ve Yemen iç savaşına müdahalesine göz yumulan Riyad’la ilişkileri yeniden hizaya getirme ajandasının bir parçası olarak görülüyor. Biden seçim kampanyasında da Kaşıkçı cinayetinin ardından Suudi Arabistan’la ilişkileri selefi Donald Trump dönemindeki rahat çerçeveden çıkartarak yeniden geleneksel çizgiye getirme vaadinde bulunmuştu.

NE OLMUŞTU? 

59 yaşındaki Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamamış ve daha sonra burada öldürüldüğü ortaya çıkmıştı. Önce cinayet iddialarını geri çeviren Riyad, daha sonra bir dış operasyondaki hata sonucu Kaşıkçı’nın öldüğünü öne sürmüş, ancak veliaht Prensin olayla ilişkisi bulunduğu iddialarını kabul etmemişti. Cinayetle ilgili yargılanan beş kişi idam cezasına çarptırılmış, Kaşıkçı ailesinin sanıkları affı üzerine idam cezası 20’şer yıl hapis cezasına çevrilmişti.

TRUMP, İRAN’A KARŞI MÜTTEFİKİ SUUDİ ARABİSTAN’I DESTEKLEMİŞTİ 

Birleşmiş Milletler (BM), cinayete ilişkin bir gizli raporu 2018 yılında Amerikan Kongresi üyeleriyle paylaşmıştı. Ancak Trump yönetimi, insan hakları örgütlerinin raporun açıklanmasına yönelik taleplerini reddetmiş, dış politikasında da önemli bir değişikliğe gitmeksizin bölgede İran’ın rakibi konumundaki müttefiki Suudi Arabistan’ı silah satışlarıyla desteklemeye devam etmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir