2.5 yıl hapsi istenen Gergerlioğlu: Vallahi de billahi de susmayacağım

Hakkında verilen 2.5 yıllık hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından Anayasa Mahkemesi’ne itirazda bulunacaklarını açıklayan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Hiçbir ceza beni yolumdan vazgeçiremez. Vallahi de billahi de susmayacağım” dedi.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Gergerlioğlu, Yargıtay’ın kararında bir üyenin hem esas hem de usulen kararın yanlış olduğuna yönelik şerh düştüğünü hatırlattı.

‘UYDURUK KARARLARLA MİLLETVEKİLLİĞİMİ ALAMAZLAR’ 

Gergerlioğlu, “Bana bu milletvekilliğini millet verdi, kimse de alamaz. Uyduruk kararla almaya kalkarlarsa bilsinler. Ben yine milletin vekiliyim. Son nefesime kadar milletin vekilliğini yaparım” dedi.

‘BU MÜCADELE MAZLUMLARIN, MAĞDURLARIN MÜCADELESİ’ 

Yıllardır insan hakları alanında mücadele ettiği için ‘terörist’ ilan edildiğini belirten Gergerlioğlu, yaptığı açıklamada, “Bu mücadele insan hakları ihlaline uğrayan mazlumların, mağdurların mücadelesi. O yüzden ben boyun eğmem. Bunu herkes bilsin. Kesinlikle biz hukuksuz saldırılara boyun eğecek insan değiliz. Böyle bir insan olsaydık meydanlara çıkmazdık. İnsan hakları savunuculuğu alanına hiç çıkmazdık. Ben Allah’tan başkasından da korkmuyorum” dedi.

Türkiye’de insan hakları ihlallerinin yaşandığını ve bunu her fırsatta dile getirdiğini belirten Gergerlioğlu’nun açıklamasından öne çıkan ifadeler şu şekilde oldu:

‘TÜRKİYE’DE İŞKENCE VAR, ÇIPLAK ARAMA VAR, İNSAN KAÇIRMA VAR’ 

“Türkiye’de insan hakları ihlalleri var. Türkiye’de işkence var. Türkiye’de insan kaçırmalar var. Türkiye’de çıplak arama var. Türkiye’de cezaevi ihlalleri, hasta mahpuslar, hamile tutuklular var. Bunları söyledim. Yanlış mı bunlar? Hepsi gerçekti bunların. Türkiye’de Kürt meselesi var. Adil olmayan bir şekilde çözülmeye çalışılan, kanla, çatışmayla, ölümle, gözyaşıyla çözülmeye çalışılan Kürt meselesi var. Ben hayatım boyunca Kürt meselesinde adil ve eşitlikçi bir anlayışın ancak çözüm olacağını söyledim. Suç mu bu? Türkiye’de hepimizin insan haklarına uygun bir şekilde yaşaması gerektiğini söylemek suç mu? İnsanların ölmesi iyi bir şey mi?

‘VALLAHİ DE BİLLAHİ DE SUSMAYACAĞIM’

Hiçbir ceza beni yolumdan vazgeçiremez. Vallahi de billahi de vazgeçiremez. Üç günlük dünya hayatı için ben davamdan vazgeçeceksem insan hakları anlayışından vaz geçeceksem… Hiç kimse benden böyle bir şey beklemesin. Ben bunlardan vaz geçecek olsam bu yollara çıkmazdım. Üç kuruşluk dünya için zalimlerin zorbalıklarına boyun eğecek bir insan değilim. Bizi zindanlara atabilirsiniz. Milletin verdiği vekaletlere saldırabilirsiniz. Ama hakkı hakikati söylememi engelleyemezsiniz. Bunu da çok iyi bilin. Vallahi de billahi de susmayacağım. Bana bu millet iradesini teslim etti. Kocaeli’nde 90 bin kişinin oyuyla seçildin. Büyük zorluklar arasında seçildim. Her türlü tehdit şantaj bizim üzerimizdeydi. Terörist ilan ediliyorduk ama biz boyun eğmedik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir